Pomáháme Ukrajině

Ми допомагаємо Україні (Українська версія)

Rozcestník


V rámci území MAS Lašsko (Kopřivnicko, Novojíčínsko, Frenštátsko) zpracováváme databázi a spolupracující síť pro pomoc lidem prchajícím z Ukrajiny. Cílem je propojit pomoc a podporu na našem území tak, aby byla dlouhodobě efektivní a udržitelná. Prozatím aktivně působíme v Kopřivnici a přilehlých obcích. S ostatními obcemi jsme v kontaktu.

Spolupracujeme s:


Obcemi v území
– koordinace přijíždějících Ukrajinců, jejich ubytování, materiálního a sociálního zázemí, sdílení zkušeností

Katolickou besedou Kopřivnice
– organizace sbírek materiální pomoci (aktuální sbírky – probíhají vždy podle potřeby – přinášejte a nabízejte prosím vždy jen to, co je zrovna požadováno!).
Ukrajinské denní centrum (Štramberská 378, boční vchod od kostela, 3. patro).

Sociálními službami
Armáda spásy Kopřivnice – zajištění asistence, poradenství v ubytovacích kapacitách města a kraje v Kopřivnici.
„Máš Čas?“ z. s. – pracovníci Centra Racek (Horní 1113, Kopřivnice, tel.: +420 790 232 245, 244) pomohou se zajištěním asistence, při vyřizování sociálních dávek, hledání zaměstnání, zprostředkování dalších zdravotních, sociálních a jiných veřejných služeb, poradenstvím a krizovou terapií pro uprchlíky ubytované v soukromí, setkávání komunity Ukrajinců.

Místními farnostmi
– římskokatolická farnost Kopřivnice umístila pokladničku v Restauraci u Bartoloměje (v Katolickém domě). Peníze ze sbírky budou použity na zajištění akutních základních potřeb uprchlíků z Ukrajiny na našem území.

Dalšími organizacemi, které jsou schopny poskytnout krizové ubytování pro více osob

Soukromými ubytovateli
– pomoc s dovybavením prostor, zprostředkování materiální, případně finanční podpory, poradenství

Dobrovolníky a aktivními lidmi z území
– převoz nábytku a vybavování ubytovacích prostor
– zajištění poradenství
– dobrovolníci pro práci s uprchlíky (tlumočení, doprovody atp.)

Možnosti zapojení se

V případě zájmu nás prosím kontaktujte na email pomoclassko@gmail.com (aktuálně není v našich silách řešit nabídky telefonicky).

Nabízíte ubytování?
– Pokud vlastníte ubytovací zařízení a jste ochotni zapojit se do této pomoci, svou nabídku pošlete na email Moravskoslezského kraje: UbytovaniUkrajina@msk.cz
– Prostor by měl být vhodný k okamžitému nastěhování (teče voda, funguje elektřina, funguje vytápění, je možnost vařit) + další vybavení (postele, skříně, atd.). Pokud potřebujete pomoci s dovybavením prostor, zařízením, materiálním vybavením, nebo jen prostě chcete mít podporu než někoho ubytujete, obraťte se na nás.

Máte již ubytované uprchlíky z Ukrajiny a potřebujete s čímkoliv pomoc?
– Dejte nám o sobě vědět – pokusíme se Vás propojit s adekvátními organizacemi, poskytneme informace, případně materiální podporu.